Konsultacja lekarska E-recepta Online

65.00 

NAWET W 5 MINUT
JESTEŚMY DLA PAŃSTWA 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

Remove
 

Dane pacjenta do e-Recepty

Kategoria:

Konsultacja lekarska z możliwością uzyskania elektronicznej recepty– jak przebiega i co warto wiedzieć?

Konsultacja lekarska jeszcze kilka lat temu kojarzyła nam się wyłącznie z wizytą w gabinecie lekarskim, lub też dedykowaną wizytą domową, kiedy to lekarz przyjeżdżał do naszego miejsca zamieszkania osobiście. Od kilku lat jednak, możemy zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej za pośrednictwem Internetu. Mało tego- możemy za pośrednictwem sieci otrzymać receptę na leki- w formie elektronicznej, bez wychodzenia z domu. Na czym zatem polegają tego typu konsultacje, jak przebiegają i czym się różnią od tradycyjnego spotkania w gabinecie lekarskim- tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści:

Na czym polegają konsultacje za pośrednictwem Internetu

O czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do niej

Czym różnią się od „tradycyjnej” wizyty w gabinecie lekarskim

I co można dzięki nim zyskać

Konsultacja lekarska online- na czym polega?

Konsultacja lekarska online jest tak naprawdę internetowym odpowiednikiem tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim. Różni się oczywiście sama forma- zamiast bezpośredniego spotkania z lekarzem, „spotykamy się” z nim za pośrednictwem specjalnie dedykowanych platform, które oferują korzystanie z tego typu usług. Warto także zaznaczyć, że w ramach konsultacji możemy uzyskać… elektroniczną receptą na potrzebne nam leki. A to ogromna zaleta nie tylko dla osób zapracowanych, czy podróżujących. To przede wszystkim ułatwienie dla osób, które mają problemy z mobilnością, czy też osób mieszkających z dala od ośrodków miejskich. Skoro już wiemy, czym są internetowe konsultacje, to jak w ich ramach uzyskać receptę?

Jak uzyskać receptę po konsultacji przez Internet?

Aby uzyskać receptę w ramach internetowych konsultacji, wystarczy jedynie uzupełnić kwestionariusz zawierający podstawowe pytania odnośnie naszego stanu zdrowia- dzięki nim, lekarz będzie mógł rzetelnie ocenić, czy wskazany medykament jest nam niezbędny. Musimy także oczywiście wybrać odpowiedni lek, a w razie potrzeby- załączyć stosowną dokumentację medyczną w razie jakichkolwiek wątpliwości lekarza (zdarza się to raczej sporadycznie). Pamiętajmy przede wszystkim o dokładnym i sumiennym wypełnieniu formularza- to na jego podstawie lekarz oceni, jakie dawki konkretnego leku powinien nam zarekomendować. Na koniec konsultacji, otrzymamy kod SMSowy, na podstawie którego zrealizujemy receptę w dowolnej aptece na terenie całej Polski.

Kto może, w ramach konsultacji online, wystawić nam elektroniczną receptę?

Tak naprawdę, tego typu dokument może wystawić kilka rodzajów specjalistów z zakresu opieki medycznej. Oczywiście, pierwszym z nich będzie lekarz medycyny. Ponadto, może to być także lekarz stomatolog, felczer, położne i pielęgniarki, a nawet… farmaceuta. Jak to możliwe? Okazuje się bowiem, że sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, wynikającego chociażby z braku posiadania przez pacjenta leków na choroby przewlekłe, to właśnie także farmaceuta jest uprawniony do wystawienia stosownej recepty. Nie powinno to nikogo dziwić- szczególnie wtedy, kiedy dostęp do lekarza specjalisty jest z jakiegoś powodu ograniczony, czy nawet niemożliwy. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku częstych podróży.

Czy recepta wystawiona na odległość i otrzymana po wirtualnej wizycie u lekarza jest w pełni legalna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o legalność tego typu procedury, polegającej w gruncie rzeczy na wystawianiu recept na odległość. Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że wystawianie recept na odległość jest stuprocentowo legalnym i bezpiecznym sposobem na uzyskanie dokumentu. Uspokajamy zatem- recepta może być w pełni wystawiona zarówno w gabinecie lekarskim, poprzez konsultacje online (w tym za pośrednictwem internetowych, specjalnych formularzy), a nawet za pośrednictwem… dedykowanego, internetowego czatu, w ramach którego możemy przekazać medykowi najważniejsze informacje na temat naszego zdrowia. Jeżeli zatem zaszła konieczność wystawienia recepty drogą elektroniczną- może bez obaw z niej skorzystać!

Konsultacja lekarska– w jakich sytuacjach lekarz może odmówić elektronicznej recepty?

Zacznijmy od podstaw: od ósmego stycznia 2018 roku, konsultacje lekarskie uległy pewnej zmianie- od tego czasu, lekarze mają obowiązek wystawiania recept przede wszystkim w formie elektronicznej. Jeżeli jednak pacjent ma problemy z obsługą urządzeń elektronicznych (telefon czy komputer) i nie posiada dostępu do konta w dedykowanym systemie ochrony zdrowia (nazywanym Internetowym Kontem Pacjenta), wówczas recepta może być wydana również w formie papierowej. A co z przepisaniem konkretnego leku- czy lekarz może nam tego odmówić? Oczywiście- jeżeli uzna on, że dany medykament nie jest nam potrzebny (a tym bardziej jeśli uzna, że jego zażycie może wywołać negatywne skutki uboczne), może, a w zasadzie powinien odmówić nam przepisania konkretnego medykamentu. Zdarzają się jednak przypadki, w których lekarz może nam odmówić przepisania recepty, powołując się na tak zwaną klauzulę sumienia. W praktyce, najczęściej tego typu sytuacja dotyczy przepisania medykamentów związanych z antykoncepcją- zarówno tą „tradycyjną” jak i „awaryjną”. Dodajmy, że w kontekście naszego portalu, powyższa sytuacja nie będzie miała miejsca.

Jaka jest maksymalna ilość leków, jaką lekarz może nam w ten sposób przepisać? I czy elektroniczną receptę musimy wykupić od razu?

Maksymalna ilość leków, która znajduje się na elektronicznie wystawionej recepcie, to wyłącznie jeden farmaceutyk. Wyjątkiem jest tak zwana recepta zbiorcza, w ramach której mówimy o pięciu osobnych dokumentach, zawierających po jednym leku- łącznie może ona liczyć zatem pięć medykamentów. Jeżeli chodzi o ilość opakowań czy tabletek- jeden dokument może upoważnić nas maksymalnie do zakupu opakowań wystarczających aż na 360 dni leczenia. Jeżeli nie ma konieczności zakupienia wszystkich przepisanych leków w jednym momencie, możemy całościową realizację dokumentu rozłożyć na kilka transz. Warto też wiedzieć, że z reguły dokument obliguje nas do zakupienia przynajmniej części leków w ciągu 30 dni od daty wystawienia- należy o tym pamiętać, aby recepta nie straciła swojej ważności. Dodatkowo, warto także wiedzieć, że jedna elektroniczna recepta powinna być zrealizowana w jednej aptece. Jeżeli dysponujemy wcześniej wspomnianą receptą zbiorczą- wówczas, możemy realizować ją w kilku aptekach.

Dodatkowe kwestie: data ważności i historia wystawionych recept.

Warto przyswoić sobie także kilka istotnych kwestii związanych z receptą wystawianą drogą elektroniczną. Po pierwsze- data ważności. Z reguły, dokumenty te posiadają 30 dniowy termin ważności. W niektórych przypadkach jednak, termin ten ulega redukcji, lub wydłużeniu- w przypadku chociażby antybiotyków, wynosi on zaledwie 7 dni, a przypadku na przykład szczepionek- aż 120 dni. Terminy te nie ulegają przedłużeniom. Dzięki elektronicznemu dokumentowi mamy jednak nieograniczony czasowo dostęp do historii swoich recept. Wystarczy zalogować się Internetowego Konta Pacjenta w celu uzyskania najważniejszych informacji.

Jak radzić sobie w przypadku pomyłek? I czy bliska osoba może wykupić nasze leki?

Jeżeli okaże się, że na naszej recepcie wystawionej drogą elektroniczną figuruje istotny błąd- wówczas, aptekarz nie ma możliwości skorygowania błędnych zapisów. W takiej sytuacji, lekarz powinien wystawić zupełnie nowy dokument, z poprawnymi danymi- jednocześnie wycofując poprzedni, błędnie wystawiony. Warto także zaznaczyć, że receptę może za nas wykupić zaufana nam osoba- wystarczy, że poda ona w aptece nasz numer PESEL i czterocyfrowy kod, który otrzymujemy drogą SMSową w momencie wystawienia recepty. Jest to zatem dokładnie ta sama procedura, którą należałoby wykonać, odbierając lek osobiście. W tym kontekście warto też podkreślić, że w razie potrzeby można upoważnić bliską osobę do dostępu do naszego Internetowego Konta Pacjenta. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają osoby w wieku senioralnym- osoby im bliskie wchodzą dzięki temu w posiadanie informacji na temat dawkowania leku, jak i następnej, zaplanowanej wizyty u lekarza.

Zobacz również